Dekan Mesajı

2001 yılında Üniversitemizin kuruluşu ile beraber, kurulmuş olan Mühendislik Fakültemiz akademik esnekliği koruyarak bilgi çağının olmazsa olmazı olan disiplinler arası çalışmaları gerek lisans gerekse lisansüstü düzeyde bünyesinde yürüyebilen, hem ulusal hem de uluslararası olarak bilimsel ve sosyal faaliyetlerde aktif ve belirleyici olarak yer alan ve her platformda saygınlığı kabul edilmiş önde gelen bir akademik birim olmayı amaç edinmiştir.

Fakültemiz Küçükyalı’da E-5 kenarında metro ve metrobüs gibi toplu taşıma ile çok kolay ulaşabilecek bir konumda olup %30 İngilizce destekli eğitim yapan Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerimiz, tamamen İngilizce eğitim yapan Elektrik-Elektronik, Mekatronik ve Mücevherat Mühendisliği Bölümlerimiz ile Türkçe eğitim yapacak olan İnşaat Mühendisliği bölümlerimiz bulunmaktadır.

Üniversitemizin küresel yönelimlere hızlı bir şekilde uyarlanma ve değişen ihtiyaçlara cevap verebilme misyonuna bağlı olarak, fakültemiz Avrupa da bulunan seçkin üniversiteler ile Erasmus programı kapsamında öğrenci ve öğretim üyesi değişim anlaşmaları ve Amerika ve Japonyaki üniversiteler ve kurumla ile ortak çalışmalar yürütebilen programları bulunmaktadır.

Mühendislik yaşamımızdaki temel problemlerin çözümünde önemli bir rol oynamakta, aynı zamanda teknolojik ve ekonomik büyümede hayati öneme sahip olup  ülkemizin gelişmişlik ve innovasyon düzeyini yükseltmede de en önemli mesleklerden biridir.

Buna bağlı olarak fakültemizin, 400.000’e yakın üyesi ile dünyanın sayılı Ticaret Odalarından biri ve kurucumuz olan İTO ile organik bağlantıları bulunmakta aynı zamanda hem üniversitemizin ve İTO’nın kurucu ortağı olduğu Kurtköydeki Teknopark İstanbul ile de çok sıkı bağlantılar içinde olup öğrencilerimiz gerek öğrencilik esnasında stajlarını buralardaki seçkin firmalarda yapma, gerekse mezuniyet sonrasında bu üst seviyedeki kuruluşlara bağlı kuruluşlarda iş bulma imkanlarına sahip olmaktadır.

Fakültemiz havacılık uzay önerisi ağırlıklı firmaların yer aldığı Türkiye nin İnnovasyon Merkezi ve Teknoloji üssü ve 160 Ar-Ge Firması ve 2730 Müh. olan Teknopark İstanbul işle ortaklığımıza bağlı olarak öğrencilerimize gerek eğitimleri esnasında, gerekse mezuniyet sonrasında kuluçka merkezlerinde kendi projelerini geliştirmeye ve buradaki firmalara çalışma imkanı sunmaktadır.

Fakültemiz ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim görmüş seçkin akademik kadrosu ve güçlü ve modern çalışma ortamları ile öğrencilerimizin ufuklarını genişletmeye iş dünyası Ar-Ge merkezleri ile ilgili meslek kuruluşlarının buluşturma imkanlarını sunmakta; aynı zamanda sizlerden ve mezunlarımızdan alacağımız geri bildirimler ile daha ileriye gidebileceğimize inanıyoruz.

Fakültemizde sizlerle birlikte olmak ve çalışmaktan memnuniyet duyacağımızı bildiriyor, selam ve saygılar sunuyorum.

Prof. Dr. Muammer Kalyon
Mühendislik Fakültesi Dekanı