İcat çıkardılar ödüllerini aldılar

Haber Tarihi: 24.05.2019
İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrenci Konseyi'nin TİCARET TTO desteğiyle lisans ve lisansüstü eğitim alan öğrencilere yönelik açtığı ödüllü proje yarışması sonuçlandı. Mühendislik, Mimarlık, Tasarım ve Sosyal Bilimler alanında olmak üzere iki kategorili yarışmada dereceye girenlere ödülleri Cemile Sultan Korusu'nda düzenlenen törenle verildi. 74 projeden 15'i ödüle değer bulundu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrenci Konseyi, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katıldığı Sosyal Bilimler ve Mühendislik, Mimarlık, Tasarım alanlarında iki ayrı kategoride ödüllü proje yarışması düzenledi. TİCARET Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) desteğiyle düzenlenen yarışmaya 120 öğrenci, 24'ü Sosyal Bilimler, 50'si Mimarlık, Mühendislik ve Tasarım olmak üzere 74 projeyle başvurdu.

Üniversitenin öğrencileri tarafından bireysel veya ekip halinde başvuru yapılan, fikri veya uygulama ve geliştirme düzeyindeki projeler titiz bir değerlendirmeye tabi tutuldu. Katılımcılar, Sütlüce (Sosyal Bilimler) ve Küçükyalı (Mühendislik, Mimarlık Tasarım) yerleşkelerinde üniversite bünyesindeki YAPKO (Yayın Araştırma ve Proje Koordinasyon Kurulu) üyelerinin karşısına çıkarak projelerini anlattılar.


27 PROJE FİNALE KALDI

Günler süren sunumlardan sonra 27 proje finalde yarışmaya değer görüldü. Finalistler bu kez Küçükyalı Yerleşkesi Konferans Salonu'nda Üniversitemiz öğretim üyeleri ve yüzlerce öğrencinin karşısında bir kez daha projelerini jüri üyelerine anlattılar.


15 PROJE ÖDÜLLERİNDİRİLDİ

Final sunumları sonrası her projeyi ayrı ayrı puanlayan akademisyenler ve Öğrenci Konseyi temsilcisinden oluşan jüri üyeleri Sosyal Bilimler alanında beş, Mühendislik, Mimarlık, Tasarım alanında beş olmak üzere 10 projenin derecelerini belirledi. Bunların dışında, Sosyal Bilimler alanında iki, Mühendislik, Mimarlık, Tasarım alanında ise üç olmak üzere beş proje de Rektörlük Teşvik Ödülü'ne değer görüldü.

TOPLAM 40 BİN TL ÖDÜL VERİLDİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi, yarışmada her iki alanda da ilk beş dereceye giren öğrencilere yarışma ödül belgesi ve para ödülü verdi. Sosyal Bilimler ve Mühendislik, Mimarlık Tasarım alanlarında ayrı ayrı olmak üzere birincilere 7'şer bin TL, ikincilere 5.500'er TL, üçüncülere 4'er bin TL, dördüncülere 2.500'er TL, beşincilere de 1.000'er TL olmak üzere toplam 40 bin TL ödül dağıtıldı.

Rektörlük Teşvik Ödülü kapsamında İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörlüğü ayrıca beş projeye de 750'şer TL ödül verdi.


GELİŞTİRME DESTEĞİ

Yarışmada ödül alan öğrenciler, kayıt olmaları halinde uygulanan diğer indirimlerin yanında, İstanbul Ticaret Üniversitesi Lisansüstü Programlarından ayrıca %15 ilave indirim kazandı. Dereceye girenlere İstanbul Ticaret Üniversitesi, bilginin ticarileştirilmesi aşamasında destek sağlayacak. Derece alanlar TİCARET TTO Kuluçka Merkezlerinden bir yıl ücretsiz yararlanma imkânı da elde etti. Fikir ve projeler için patent başvuru destek hizmeti de verilecek.

ÖDÜL TÖRENİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ödüllü Proje Yarışmasının Ödül Töreni, İTO'ya ait Cemile Sultan Korusu'nda yapıldı. Üniversitenin geleneksel iftar yemeği sırasında yapılan törene üniversitenin Mütevelli Heyet ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Mütevelli Heyet Üyeleri, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, üniversite üst yönetimi, akademisyenler, idari personel, Öğrenci Konseyi ve yarışmada yer alan öğrenciler katıldı.


DESTEK DEVAM EDECEK

Tören öncesi konuşmalarda ortak vurgu üniversitenin öğrencilerine yönelik desteklerinin artarak devam edeceği oldu.


Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren öğrencilerin daha donanımlı yetişmesi için üniversite yönetiminin eğitim-öğretim kalitesini sürekli artırmaya yönelik çalışmalar yaptığını vurguladı, ''Öğrencilerimizi, üretecekleri projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Öğrencilerimizin iyi yetişmesini çok önemsiyoruz'' dedi.


İTO Başkanı Şekib Avdagiç ise Oda'nın bir kuruluşu olan üniversitenin artık 18 yaşında olduğunu belirterek, ''Süreç içerisinde üniversitemiz büyük bir gelişim gösterdi. Ancak bu yetmez, İstanbul Ticaret Üniversitesi Türkiye'nin en iyi, dünyanın da sayılı üniversitelerinden biri olmalı. İTO Yönetim Kurulu olarak gözbebeğimiz olan üniversitemize her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Mütevelli Heyet ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran ise İstanbul Ticaret Odası'nın 400 bini aşkın üyesinin üniversitenin yanında ve destekçisi olduğunu vurguladı.


Oran, yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür etti ve medeni cesaretlerinden dolayı kutladı, ''Ülkemizin geleceği sizlersiniz. Bize düşen de sizlerin iyi yetişmesi için verebileceğim tüm desteği vermek. Aslında bu yarışmaya katılan tüm öğrencilerimiz kazandı. Medeni cesaret gösterdiniz, yarışmaya katıldınız. Bu başlı başına bir kazanç'' diye konuştu.

Yarışma koordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Baz ise ödül töreni öncesi yarışma süreci hakkında bilgi verdi, ''İlkini düzenlediğimiz yarışmamız bundan sonra Proje Festivali adı altında devam edecek'' dedi.


Konuşmalardan sonra ödül kazanan proje sahiplerine ödülleri verildi.


MÜHENDİSLİK, MİMARLIK, TASARIM ÖDÜLLERİ

1'İNCİLİK ÖDÜLÜ

MAGIC TOUCH

Hatice Selenay Çakıcı'nın projesi, geliştirilen özel bir donanım sayesinde, mevcut dokunmatik olmayan ekranlar ve projeksiyonları, düşük maliyet ile gerçek zamanlı olarak dokunmatik hale getiriyor. Hatice birincilik ödülünü İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran'dan aldı.


2'NCİLİK ÖDÜLÜ

SÜRÜCÜ UYUŞUKLUK TESPİTİ

Onur Can Baysal'ın Sürücü Uyuşukluk Tespiti projesi sürücünün uykulu olması nedeniyle kaynaklanan kazaları önlemeye yardımcı olan bir araç güvenlik teknolojisi. Onur Can Baysal ikincilik ödülünü İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Develioğlu'ndan aldı.


3'ÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

3D MODELLERİN CPU ÜZERİNDE

GERÇEK ZAMANLI SAHNELENMESİ

Burak Aydemir'in projesi, üç boyutlu sahneleme işleminin, merkezi işlem birimi olan CPU üzerinde yüksek boyutlu modellerde de gerçek zamanlı olarak yapılabileceğini ortaya koyuyor. Burak Aydemir'e üçüncülük ödülünü Mütevelli Heyet Üyesi, İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu verdi.


4'ÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

DÜŞME ALGILAMA CİHAZI

Mahmut Bera Günaslan ve Serhat Balcı'nın ortak projesi tehlikeli ve anlık ulaşılması güç yerlerde çalışan insanların, istenmeyen kazalar sonucu oluşabilecek kalıcı hasarları engellemek ve hayati tehlikeyi azaltmak için geliştirildi. Mahmut Bera Günaslan ve Serhat Balcı'ya ödüllerini Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Topçu verdi.


5'İNCİLİK ÖDÜLÜ

ROBOSTATION AGV

İlkay Osman Altınay, Muhammet Mustafa Bayır ve Yavuzcan Çolak'ın projesi taşımacılık için kullanılan otonom araçları fabrika düzenini değiştirmeden, fabrika sistemine uyarlıyor. Proje ekibi ödüllerini Mütevelli Heyet Üyesi Abdülkerim Çay'dan aldılar.


SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLLERİ

1'İNCİLİK ÖDÜLÜ

DÖPİYES

Saime Gülce Kılıç'ın projesi mobil uygulama ve internet sitesi aracılığı ile kombin oluşturmada kolaylık sağlayarak bireylere kombin yapmalarında zaman kazandırıyor. Saime Gülce Kılıç'a birincilik ödülünü İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç verdi.


2'NCİLİK ÖDÜLÜ

E-CZANEM

İlayda Özyakalı ve Zeynep Levend'in projesi kendi kuryeleri aracılığı ile hastalara en kısa sürede hızlı ve güvenilir, 7-24 ilaç teslimatı yapan bir mobil uygulama. İlayda Özyakalı ve Zeynep Levend ödüllerini Mütevelli Heyet Başkan Vekili Yusuf Cevahir verdi.


3'ÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

IŞINLA (BEAM)

Ebubekir Eser, Mehmet Ali Karaosmanoğlu, Murat Türkmen ve Ender Yılmaz'ın projesi epilepsi hastalarının nöbet anında beyindeki rahatsızlığın yerini net şekilde tespit edip, anlık film çekip raporlayan ve raporu da mobil uygulamaya gönderen bir sistem. Proje lideri Ebubekir Eser ödülünü Mütevelli Heyet Üyesi Orhan Albayrak'tan aldı.


4'ÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

GEZEN STAJYER

Berna Safçı'nın projesi Türkiye'de okuyan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin bir aylık program kapsamında Balkan ülkelerindeki Türk ortaklı şirketlerde 20 gün staj imkânı sağlayan bir sistem. Berna Safçı'ya dördüncülük ödülünü Mütevelli Heyet Üyesi Sultan Işık verdi.


5'İNCİLİK ÖDÜLÜ

KOÇUMREHBERLİK

Ozan Taşdemir ve Muhammet Emin Kayan üniversiteye hazırlanan öğrencilere rehberlik ve danışmanlık hizmetine hızlı, kolay ve kişiselleştirilmiş şekilde ulaşım imkânı veren bir proje. Ozan Taşdemir ve Muhammet Emin Kayan ödüllerini İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay'dan aldılar.
REKTÖRLÜK TEŞVİK ÖDÜLLERİ

Mühendislik Mimarlık alanında Rektörlük Teşvik Ödülü'ne değer görülenler Enes Günay, Ahmet Kerem Zeytin, Abdullah Abi Alkılıç'ın ''Biyonik el'', Ahmet Turan Yener'in İnsansız Hava Aracı Destekli İDA ve Halid Sait Cankurtaran'ın CNC için Görüntü İşleme Tabanlı Referans Bulma projeleri, Sosyal Bilimler alanında Eda Çoban'ın Ticaret Mobil Uygulaması ve Aleyna Yılmaz, Merve Taşdemir'in Sesli Akademi projeleri oldu. Katılımcılara ödüllerini Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu, Prof. Dr. İbrahim Baz, Prof. Dr. Yücel Oğurlu, , Genel Sekreter Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Eceviş ve TAİ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil verdiler.