Sütlüce’de 3 Fakülte Ders Başı Yaptı

Kaliteli mekân, kaliteli akademisyen ve kaliteli öğrenci konsepti ile büyüyen İstanbul Ticaret Üniversitesi, şehrin 4 noktasında 6100 öğrencisi ile yeni akademik yıla başlangıç yaptı.
 
Üniversiteler arasında yüksek tercih edilirlik oranıyla üst sıralarda yer alan ve yüzde 85’lere ulaşan doluluk oranıyla dikkat çeken İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2012-2013 Akademik Yılı’na yeniliklerle girdi.
 
Üniversitemizdeki yeni dönem heyecanını Mütevelli Heyeti Başkanımız Erhan Erken İstanbul Ticaret Gazetesi’ne değerlendirdi.
 
İki Yeni Mekân Hizmette 
 • Yeni dönem başlarken fiziki olarak da büyüdünüz, süreç nasıl işledi?
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yeni akademik yıl 3 Ekim’de başladı. Bu yıl 3 kampüsümüze ek olarak iki yeni mekânımız daha hizmete girdi. Bunlardan bir tanesi Küçükyalı’daki binalarımızın devamı niteliğinde olan ve yaklaşık 7 bin metre karelik ek binadır. Bu binayı satın almıştık. Yaz döneminde iç düzenlemesi ve mevcut binalarla bağlantıları tamamlandı. Artık Küçükyalı’da yaklaşık 20 bin metrekarelik kapalı alandan oluşan bir Mühendislik Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu’nun bulunduğu kampüsümüz mevcut. Bu kampüsümüz inşaatı devam etmekte olan ve üniversitemizin de stratejik ortak olarak içinde yer aldığı İstanbul Teknopark’a yakın bir bölgede bulunuyor. Mühendislik Fakültesi bölümlerinin içerik ve programları itibariyle de Teknopark’ın konseptine uygun olarak kendisini reorganize ediyor.
 
40 Bin Metrekarelik Kampüs
 • Sütlüce Kampüsü bu sürecin önemli bir parçası değil mi?
 • Bilindiği gibi Sütlüce’deki kampüs yaklaşık 40 bin metre karelik bir yer. Bünyemize geçen yıl kazandırdık, iç düzenlemesi uzun bir süredir devam ediyordu. Büyük bir bölümü bitirildi ve önce eğitime başlayacak bir alan hazırlandı. Geçen hafta üç fakültemizi oraya taşıdık. Hukuk, İletişim ve Ticari Bilimler fakültelerinin öğrencileri yeni döneme Sütlüce’de girdi. Akademisyenlerimizin çalışma ofisleri, sınıflar, anfiler, öğrencilerimizin kulüp alanları, kantinler, dinlenme bölümleri, kütüphanemiz, konferans salonumuz ve İletişim Fakültemiz için çok modern bir stüdyo bu bina içinde tasarlandı. Ayrıca üniversitemizin ulusal ve uluslararası faaliyetleri için özellikle şehir dışından kısa dönemli gelecek akademik misafirlerimiz için rektörümüzün isteğine uygun olarak bir bölümü misafirhane olarak düzenlendi.
 
İTO Camiası Gurur Duyacak
 • Bu çalışmalarınızın zaman zaman eleştirilmesine ne diyeceksiniz?
 • Geçtiğimiz günlerde, İTO Meclisi’nde bu misafirhanemiz için "Burada otel mi yapılıyor?" diye bir üyemizin eleştirisi oldu. İstanbul’un yeni gelişen bu önemli bölgesinde yapılmakta olan böylesi bir yatırım herkesin dikkatini çekiyor. Henüz tam olarak herkes içeriğini görmediği için bazen yanlış bilgiye dayalı yorumlar da yapılabiliyor. Biz bunları çok tabii karşılıyoruz. Üstelik meclis üyelerimizin kendi kurumları ile ilgili hassasiyetlerinden de memnuniyet duyuyoruz. Sütlüce Kampüsü'nün düzenlemesi tam olarak bittiğinde tüm üyelerimize yönelik açık bir tanıtım çalışması yapacağız. Tahmin ediyorum ki, İTO camiası da kendi gözleri ile gördüklerinde bu yeni yatırım ile ilgili gurur duyacaklar.


Deniz Yolu Kullanılacak

 • Ulaşım konusunda pratik çözümler ürettiniz mi?
 • Sütlüce Kampüsü'ne öğrencilerimizin intikali ile ilgili de bir dizi çalışmamız oldu. İstanbul’un çeşitli noktalarından araçlar günün belirli saatlerinde öğrencilerimizi yeni mekâna taşıyacaklar. Ayrıca daha önce de sözünü ettiğimiz gibi deniz yolu ile de bir imkân oluşturuldu. TURYOL ile yapılan bir anlaşma neticesi bir motor tahsis edildi. Bu motor da öğrencilerimizi deniz yolu ile Sütlüce’ye taşımaya başladı. Tahmin ediyorum ki, bu uygulama İstanbul’da ilk defa yapılıyor. Dört bir tarafı sularla kaplı bir şehir olan İstanbul’umuzun şehir üniversitesi olan Ticaret Üniversitesi, öğrenci ve öğretim üyelerinin Boğaz ve Haliç kıyısındaki kampüslerine deniz yolunu kullanarak gidip gelmelerini sağlamaya başladı. Sütlüce Kampüsü'ndeki kütüphanemiz ve konferans salonumuz tahmin ediyorum Kasım ayı içinde tam olarak faaliyete geçecek. Gönül isterdi ki okullar açıldığında tüm birimler eksiksiz hizmete girsin. Fakat maalesef bazı küçük aksamalar yaşandı.
 
Üsküdar Binası da Yenilendi
 • Üsküdar Kampüsü'nde bir yenileme var mı?
 • Üsküdar binamızda da bazı düzenlemeler ve yenilemeler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Üsküdar binamızda eğitim gören öğrencilerimiz de iç mekânı ve etrafındaki bahçesi ile güzel bir mekânda eğitimlerini sürdürebilmek için Kasım başına kadar sabretmek durumunda kalacaklar. Takdir edersiniz ki hem eğitimin sürdürülmesi hem de mekânların düzenlenmesi aynı anda gerçekleşirken bazen istem dışı gecikmeler meydana gelebiliyor. Ben gerek velilerimizin, gerek öğrenci ve öğretim üyelerimizin bu aksamaları anlayışla karşılayacaklarını umuyorum. Her şey daha iyi bir İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne ulaşılabilmek için yapılıyor. Mevcut yapılarımızın hizmete girmesi ile üniversitemizin yaklaşık 10 yıllık mekan ihtiyacı karşılanmış olacak.
 
Yüzde 15 İndirim Bu Yıldan İtibaren Geçerli  
 • İTO ile imzaladığınız protokoldeki “İTO üyelerinin çocuklarına %15 indirim imkânı sağlanacak” maddesinin yansıması nasıl oldu?
 • Bu yıl İTO ile yapılan protokolün neticesi, 2012-2013 eğitim yılından itibaren üniversitemize kayıt yaptıran İTO üyelerinin çocukları için yüzde 15’lik bir indirim yapmaya başladık. Bu gelişme üyelerimizi çok memnun etti. Fakat daha evvelden üniversitemizde okuyan çocuklarımızın velilerinden de aynı uygulama kapsamına girme talebi bizlere ulaştı. Takdir edersiniz ki her yenilik karar alındığı tarih itibariyle sonrası için geçerli olabiliyor. Bunların hepsini geriye dönük olarak da uygulamak imkânlarımızın dışına çıkıyor. Bir kaç yıl evvel yeni kayıt olan öğrencilerimize bilgisayar hediye etme uygulamasına başlarken de buna benzer itirazlar olmuştu. O zaman da aynı tarzda bir açıklama yapmış ve üzülerek de olsa bir önceki öğrencilerimizi bu imkândan yararlandıramamıştık.
 
Ücretler Minimum Seviyede
 • Öğrenci ve velilere bir mesajınız var mı?
 • Öğrenci ve velilerimizden bu hususla ilgili anlayış bekliyoruz. üniversitemiz şu an itibariyle öğrencilerinin yaklaşık %40’ını burs yönetmeliğinde beyan ettiği tarzda çeşitli şekillerde desteklemeye çalışıyor. Öğrenim fiyatını en minimum seviyelerde tutuyor; aynı zamanda da eğitim kalitesini sürekli arttırmaya gayret ediyor. Tüm bu özellikler beraberce değerlendirildiğinde mevcut uygulamalarımıza daha müsamahalı bakılabileceğini düşünmekteyim. İstanbul Ticaret Üniversitesi, uzun yıllar devlet tecrübesi yaşamış, ayrıca akademik geçmişi itibariyle de saygın bir ilim adamı olan Prof. Dr. Nazım Ekren’in rektörlüğünde, yaklaşık 300’e yakın kadrolu öğretim üyesi, 6000’e yakın öğrencisi, 6 Fakülte, bir Meslek Yüksek Okulu, Sürekli Eğitim Merkezi, sayıları sürekli artan araştırma merkezleri, yüksek lisans ve doktora programları ile isminden söz ettiren bir üniversite olmayı başardı. Üniversitemiz 130 yıllık maziye sahip İTO’nun maddi ve manevi desteği ile İstanbul’da her yönü ile kaliteli bir üniversite oluşturma hedefine yönelik gelişmesini sürdürüyor. 11 yılda yapılanlar çok önemli olsa da bunun yeterli olmadığı bilincindeyiz. İstanbul Ticaret Üniversitesi sadece Türkiye sınırları içinde değil, uluslararası düzeyde saygın, kaliteli ve tercih edilen bir üniversite olmalıdır. Mütevelli heyet ve akademik kadro olarak bu hedeflere ulaşmak en önemli önceliklerimiz arasındadır.