Pakistanlı Mucize Kız Khadija TİCARET’te Konferans Verdi

Haber Tarihi: 24.10.2018
Henüz 12 yaşındayken dünyanın en ünlü üniversitelerinden online dersler almaya başladı. Şimdi lise son sınıf öğrencisi ve aldığı üniversite düzeyindeki ders sayısı 30’a ulaştı. Harvard, Standford, Waterloo, U Penn ve UCLA gibi üniversitelerden sertifikaları var. Tüm dünyada tanınıyor… Pakistanlı mucize kız Khadija Niazi (Hatice Niyazi), İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde kızların neden okuması gerektiğini ve kendi hikayesini anlattı…

İstanbul Ticaret Üniversitesi, dünyaca ünlü genç bir kızı konuşmacı olarak ağırladı. Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin davetlisi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Genç KADEM topluluğunun katkılarıyla İstanbul’a Pakistanlı lise öğrencisi Khadija Niazi (Hatice Niyazi), lise öğrencilerinin de katıldığı ‘’Why educating girls is the most powerful force for change?’’ (Kızları okutmak neden değişim için en büyük güçtür) başlıklı konferansta kız çocuklarının eğitim almasının önemini ve kendi eğitim serüvenini anlattı.


PROF. DR. AŞKIN ASAN:

‘’KIZ ÇOCUKLARINI EĞİTMELİYİZ’’     

Hatice Niyazi’nin vereceği konferansı açılış konuşmasını yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aşkın Asan, özellikle kız çocuklarının eğitimlerine önem verilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Asan, ‘’Geleceğin bilim insanlarının aramızdaki kızlarımızdan çıkacağına inanıyorum. Bilim ve teknoloji alanında genç kızlarımızın başarıları arka plana atılmamalı. Onlar bilim ve teknoloji alanında olduğu gibi birçok alanda oldukça başarılılar’’ dedi.


HATİCE NİYAZİ: ‘’KADINLARI

EĞİTMEK NESLİ EĞİTMEKTİR’’

Açılış konuşmasından sonra sahneye çıkan Pakistanlı ‘’mucize kız’’ Hatice Niyazi, konuşmasını ilk bölümünü kız çocuklarının eğitmenin önemine ayırdı. Hatice konuşmasında, bilim, matematik, mühendislik gibi alanlarda kızların sayılarının az olduğunu, tıp gibi sağlık alanlarının gelirlerinin yüksek olması sebebiyle çok talep gördüğünü, birçok alanda kız çocuklarının nitelikli öğrenme olanaklarına sahip olmadıklarını vurguladı.

Kurumların kızlar ve erkeklere eşit imkanlar sunması gerektiğini belirten Niyazi, bazı işlerin kız çocuklarına uygun olmadığına ilişkin asılsız iddialarla mücadele edilmesi gerektiğini anlattı. Temel bilimler alanında kız öğrencilerin cesaretlendirilmesi gerektiğini belirten Hatice Niyazi, ‘’Problem çözmede kızların kullandığı yöntemler erkeklerden farklılık gösteriyor. Kızların yaratıcı özellikleri ve empati yapma becerileri karar vermede etkin rol oynuyor. Unutmayalım ki kadınları eğitmek tüm bir neslin de eğitilmesi anlamına geliyor’’ dedi.

Harvard’ta okuyacak 

Konferansın ikinci bölümünü kendi başarı hikayesine ayıran Hatice Niyazi henüz 10 yaşındayken Khan Academy videolarını izleyerek online eğitim ile tanıştığını, Stanford üniversitesinin web sitesindeki makaleleri ve haberleri takip ettiğini, daha sonra Udacity, Coursera, EdX gibi platformlara üye olduğunu söyledi. Hatice bu sitelerin öğrenci/öğretmen etkileşimli olduğunu, derslerin renkli sunumunun ve eğlenceli testlerin kendisine çekici geldiğini, matematik ve fizik gibi dersler aldığını belirtti.

Dünyaca ünlü pek çok üniversiteden burs teklifi alan Hatice Niyazi, hedefinin ise eğitimine Harvard’ta devam etmek olduğunu söyledi. Niyazi, ‘’Bilim kurgu ve korku filmleri çekmeyi çok seviyorum. Bu nedenle öğrenimime sinema yönetmenliği alanında devam edeceğim’’ diye konuştu.    

‘’İSTEDİĞİNİZ DERSİ ALABİLİRSİNİZ’’

Hatice, online eğitimi kendi hızıyla telaşa kapılmadan ilerleyebildiği için çok sevdiğini vurgulayarak, ‘’Online olarak istediğiniz dersi alabilme imkanına sahipsiniz. Henüz 10 yaşındayken üniversite derslerine kayıt olabildim. Dersler yoluyla birçok akademisyenle tanıştığım ve akademik bir network oluşturdum. İnternet ortamındaki etkileşimli materyaller, kitaplardan daha çekici’’ dedi.

‘’FORUMLARA ÜYE OLMAK ÖNEMLİ’’

Hatice Niyazi online dersleri alırken geliştirdiği teknikler hakkında da bilgi verdi. Kaydolduğu derse 3 gün boyunca odaklandığını ve böylece bıkmadan öğrenebildiğini belirten Niyazi, ‘’Tartışma forumlarında da aktif bir katılımcıyım. Forumlarda aldığım dersle ilgili pek çok soru örneği var. Soruları çözmeden önce örneklere böylece aşina olabiliyorum. Aldığım dersin önce problem setlerini çözüyorum. Bu beni motive ediyor. Konu anlamama yardımcı oluyor. Sınavlardan önce dersleri tekrar tekrar izliyorum ve tüm notları okuyorum’’ diye konuştu.

ONLINE DESLERİN DETAYLARI

Hatice Niyazi online derslerde kullanılan bazı teknik detayları da anlattı. Tüm online derslerin video anlatımları içerdiğini anlatan Niyazi, ‘’Sınavlar iki türlü. Birinci tür sorular ders videosunu anlayıp anlamadığını ölçmeye yönelik. İkinci, tür soruların ise notlandırma amacıyla yapılandırılan anlama testleri. Coursera ortamındaki bazı testler belirtilen zamanda tamamlanmak zorunda. Dersler ödevler ve tekrar alıştırmaları da içeriyor’’ dedi.

Niyazi, öğrencinin online dersi bitirdiğinde küçük bir ücret ödeyerek onaylı sertifika alabildiğini, ücret ödemese dahi katılım sertifikasına sahip olabildiğini belirtti. 


HATİCE NİYAZİ KİMDİR?

Hatice Niyazi (Khadija Niazi) Pakistan´ın Lahor şehrinde yaşayan Lahor Sanat ve Bilim Lisesi son sınıf öğrencisi. İnternet üzerinden dünyanın en ünlü üniversitelerinden online dersler almaya başladığında henüz 10 yaşındaydı. Şimdiye dek 30´un üzerinde online ders aldı. Harvard, Stanford, Waterloo, U Penn ve UCLA gibi üniversitelerden sertifikaları var. 12 yaşında iken konuşmacı olarak Davos´a davet edildi. Birçok konferans ve kongreye konuşmacı olarak çağrıldı. Dünyanın en saygın üniversitelerden burs teklifi ve özel davetler alıyor. Birçok bilimsel projede kendi çalışmalarıyla adından bahsettiriyor.