Kimsesizler için yarıştı; 30 bin lira kazandı

Haber Tarihi: 11.02.2015
İstanbul Ticaret Üniversitesi Ekonomi bölümü 3. sınıf öğrencisi Furkan Özyılmaz, bir bilgi yarışmasına kimsesiz çocuklara yardım amacıyla katıldı. Furkan, kazandığı ödülü, Afrika ve Hindistan’daki muhtaç çocuklara harcayacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencisi Furkan Özyılmaz, örnek bir davranışla, bir anda yüzbinlerce kişinin gönlüne taht kurdu. Atv’de yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster bilgi yarışmasının 424. bölümüne katılan Furkan; yarışma öncesi Selçuk Yöntem’in sorularının yanıtlarken, kazanacağı ödülü kimsesiz çocuklar için harcayacağını açıkladı. Ekonomi okuyan Furkan’ın bu sözleri, stüdyoda büyük alkış aldı.

Sakaryalı olan ve yakın geçmişte babasını kaybeden 21 yaşındaki Furkan Özyılmaz’a yarışmaya katılma hikâyesini sorduk:

"Çocukluğumdan beri Afrika ve Asya’ya gitme hayali kuruyorum. Hindistan’ın Mumbai (Bombay) kenti ile Afrika’da küçük bir ülke olan Cibuti çok ilgimi çekiyordu. Ailemin imkânlarını kullanmaktansa, kendi kazandığım parayla gitme planları yapıyordum. Ama gidince de o ülkelerdeki kimsesiz çocuklara da yardım etme isteğim vardı. Yarışmaya bu amaçla katıldım."

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ekonomi bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Furkan Özyılmaz, parayı yönetmekle ilgili bir bölümde olmasına rağmen, ‘’para her şey değil’’ düşüncesinde. Elbette para kazanacağını söylüyor ama kazandığını paylaşmayı istiyor. Çocukluk hayali olan ülkelere sık sık gideceğini ve kazandığını, kimsesiz çocuklarla paylaşmayı sürdüreceğini belirtiyor:

"Kazandığım parayla oralardaki yetim çocuklara elimden geldiğince yardım edeceğim. Görüştüğüm STK’lardan yol ve barınma yardımı alacağım. Böylece artan her kuruş kimsesizlere gidecek. Parayı, ihtiyacı olan birilerine harcarsam çok daha mutlu ve huzurlu hissedeceğim. Afrika’daki ve Asya’daki çocukların yüzlerindeki ifade; beni çeken bu. Onlar için bir şey yapıldığında o kadar mutlu oluyorlar ki bunu gözlerinde görebiliyorsunuz. En çok da onların mutlu olmaya ve edilmeye hakkı var."

Furkan Özyılmaz, okuduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde de çok seviliyor. Her daim olumlu yaklaşımları, arkadaşlarının takdirini topluyor:

"Ben, birini mutlu ettiğimde mutlu oluyorum. Arkadaşlarımın beni sevmesindeki temel neden sanırım bu. Bir de moralim çok bozuk olsa da, bunu etrafımdaki insanlara yansıtmıyorum."

Furkan Özyılmaz, katıldığı yarışmada 12 sorudan 8’ine doğru cevap vererek 30 bin TL kazandı. Kazandığı parayı riske etmemek için 9. soruda yarışmadan çekildi ve sonrasında soru kendisine sorulunca doğru cevabı yine bildi. Çekilme nedenin de şöyle anlattı Furkan:

"Kendim için yarışmıyordum. Paraya ihtiyacım yok. Kazandığım her kuruş kimsesiz çocukların olacaktı. Soruyu bilemesem para yarı yarıya düşecekti. 15 bin bin lira Hindistan’da, Cibuti’de büyük para. O nedenle riske etmek istemedim"