Azim ve başarının adı: Gündem Emine

Haber Tarihi: 11.12.2015
17 Nisan 1997 yılında 32 haftalık olarak dünyaya geldi. Doğduğunda beyin felci geçirdi. Doğduğunda annesi bir anormallik fark eder ve hastaneye götürür. Sarılık teşhisi konur, ışın tedavisi görür ve kanı değişir. Ancak minik bebek, başını dik tutmakta zorlanıyordur ve kasılmaları vardır. Doktorlar yaşayacağından umutlu değildir. Annesi başka bir hastaneye sevk ettirir kızını. Yapılan tetkiklerden sonra doktorlar ona en fazla 4 yıl ömür biçerler. Bu süreçte zekâ geriliği ve konuşma bozukluğu olacağını da söylerler. O kıza ailesi Gündem Emine ismini koyarlar.

Gündem Emine İntepe şimdi, 18 yaşında bir genç kız. Yılmayan, kızlarını yaşatmak için mücadele eden ailenin, gurur kaynağı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi’nde okuyor. Hikâyesi ailecek, topyekün verilen bir hayat mücadelesini yansıtıyor.

Annesi özel yöntemle eğitti

Beyin felci sonucu oluşan fiziksel engelleri ortadan kaldırmaya yönelik doktorların uygulamaya koyduğu fiziksel tedavi yöntemlerinin yansıra annesi de öğrenmesi ve konuşmasına yönelik yöntemler geliştirir. Rengarenk kartonlarla şekil ve sayıları öğretmeye çalışır. İki tarafın çabaları sonuç verir; Gündem 2.5 yaşına geldiğinde tutunarak da olsa yürümeye başlar. Ana renkleri tanıyordur ve 10’a kadar sayabiliyordur.  Şekilleri biliyordur. Ne var ki doktorlar yaşamasına dair hala umutsuzdur. Zekâ geriliği ısrarları sürüyordur. Aile zekâ testi yapılmasını ister. 2.5 yaşındaki Gündem’in zekâsının 4 yaşındaki bir çocuğunkine denk olduğu ortaya çıkar. Ancak fiziksel gelişimi yaşından geridedir. Fakat mucizenin ilk işaretleri artık gözükmüştür. Bunun üzerine doktorlar daha modern cihazlarla daha kapsamlı tedaviler uygulamaya başlar.

Dışlanmayı zekâsıyla aştı

Derken okul yaşı gelir Gündem’in. Bacağına takılan ve hala çok yorulduğunda kullandığı cihaz sayesinde artık yürüyordur. Ancak engeli dikkat çeker ve yaşıtları onu dışlar. Bu durum önce canını sıkar ama çok zekice bir çözüm üretir:

“Bir gün, bir çocuk cihazımla dalga geçti. Cihazı sadece akıllı çocukların takabileceğini söyledim.  Çocuk gidip annesinden, benim ayakta durabilmek için kullandığım cihazdan istemişti.”

Her şey yedi yaşında değişti

Gündem’in sıkıntılarla dolu hayat hikâyesi,  yedi yaşına geldiğinde bambaşka bir boyuta gelir. Yüzmeye başlar. İki ay gibi kısa bir sürede çok iyi yüzmeye başlayınca, bugünkü antrenörü Abdullah Duran Arslan’ın dikkatini çeker.  Böylece sporda elde edeceği başarıların temelleri atılır:

“2010 yılında ilk defa gerçekleştirilen Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda ilk madalyalarımı kazandım. Kendime güvenim arttı. Hayata daha başka gözle bakmaya başladım. Yüzme sporuna 4 elle sarıldım. Bu başarım okul hayatıma da olumlu yansıdı. 2012 yılında Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda iki altın madalya elde ettim. 11. Cumhurbaşkanımızın eşi Hayrunnisa Gül tarafından düzenlenen 81 İlden 81 Yıldız Projesi’nde, sporda ve okul hayatımda elde ettiğim başarılar sayesinde 2012 İstanbul Yıldızı seçildim. 2013 yılında Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonasında 6 altın, bayrak yarışında da 1 bronz olmak üzere 7 madalya kazandım.”

Boğazı yüzerek geçti

Bu arada gözünü İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmeye diker.  Antrenörüyle birlikte haftada altı gün, çift antrenman yaparak Boğaz yarışlarına hazırlanır. 7 Temmuz 2013’te Boğaziçi Kıtalararası Yarışları’nda ilk defa düzenlenen bedensel engelli bayanlar kategorinde 1. gelerek, hem antrenörünü hem de ailesini onurlandırır. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu ve Bademli Rotary Kulübü tarafından 2013 yılında, yılın sporcusu seçilir. 2013 yılı onun için uluslararası başarıların da gelmeye başladığı yıl olur. 3 Aralık 2013’te Dünya Engelliler Günü Bulgaristan Balkan Kardeşlik Turnuvası’nda sırt stilinde altın madalya alır. Grup olarak Türkiye adına kupa da kazanırlar. Yoğun antrenman programı sonuçlarını böylece vermiştir. Öğrenim gördüğü İTO Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nin müdür, müdür yardımcıları ve öğretmenlerinin büyük desteği de arkasındadır. Yoğun çalışma ve içten destek, 2014 yılında Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonasında 4 altın ve bayrak yarışlarında 1 bronz olmak üzere 5 madalya daha kazanmasını sağlar:

“Bu yarışmada bir madalyamı Yrd. Doç. Dr. Murat Yalçıntaş taktı. Kendisinin İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde akademisyen olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlandım. İstanbul Ticaret Üniversitesi benim hayalimdi ve istediğim bölümün akademisyeni madalyamı takmıştı.”

Şimdi istediği okulda okuyor

Gündem hedefi olan İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi’ni kazanabilmek için bu yıl yüzmeye ara verir. Sıkı hazırlık sonuç verir, üniversite sınavları sonucu İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni kazanır.

“7 yaşında başladığım yüzme sporu, 18 yaşıma geldiğimde bana sosyal olmayı, disiplinli olmayı ve en önemlisi hayatta başınıza ne gelirse gelsin, başarılı olabileceğimi öğretti. Böylelikle hayallerimi süsleyen üniversiteyi kazanmamı sağladı. Şimdi bu çabalarım sayesinde 4 yıllık hayalim olan İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni burslu kazandım. Üniversiteye kayıt için gittiğimde büyük bir ilgiyle karşılandım. Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Hasan Erkesim ve Yrd. Doç. Dr. Murat Yalçıntaş’ın yardımları; engelli öğrencilere gösterdikleri destek, beni çok etkiledi. Engelli dostu bir üniversitede okuduğum için ayrıca gurur duyuyorum.”