Henüz 24 yaşında ama 6 ülkeye ihracat yapıyor

Haber Tarihi: 09.04.2015
Genç bir iş adamı Fatih Erdinç. Dış ticaretle uğraşıyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret okudu. İlk ithalatını üniversite 1. sınıftayken, henüz 18 yaşındayken yaptı. Başarı merdivenini hızlı adımlarla tırmanıyor.

“Başarının sırrı kaliteli eğitim”

Genç yaşında önemli bir başarıya imza atan Fatih Erdinç, başarısının sırrını İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nde aldığı eğitime bağlıyor:

“Çok kaliteli bir eğitim aldım. Dış ticaret, risk yönetimi, muhasebe gibi alanlarda edindiğim teorik bilgiler, ticari hayatımda çok işime yaradı. Okuldaki dersleri kaçırmadım. Okuldan arta kalan zamanlarımda araştırmalar yaptım, projeler geliştirdim. İş yapmaya devam ettim. Ve öğrenmenin sonu yok. Bu nedenle şimdi de yüksek lisans yapıyorum. Yabancı dil çok önemli. İngilizcemi daha da geliştirmek için 6 ay Londra’da yaşadım. Yanı sıra Rusça öğrendim.”

Tüm bunları yaparken sosyal hayatından da vaz geçmediğini belirtiyor Fatih Erdinç ve ekliyor:
“Okurken arkadaşlarıma da vakit ayırdım. Sosyal faaliyetlerden geri kalmadım. Doğru planlama ile bu mümkün. İş, okul, ticari hayat ve sosyal hayat.  Hepsi bir arada zamanı doğru kullanarak yürüyebiliyor.”
Hukuk okumak istiyordu. Ancak üniversite sınavında aldığı puan, hukuk okumayı hedeflediği üniversitenin Uluslararası Ticaret Bölümü’ne yerleşmesine neden oldu. Hayatı daha yeni tanıyordu. Bölümü İngilizceydi, hazırlık okumaya başlamıştı.

Hukuk kadar olmasa da babasının ticaretle uğraşmasından dolayı ticarete de ilgisi vardı. Uluslararası Ticaret bölümünü kazanınca ilgisi daha da arttı. Ve henüz hazırlık öğrencisiyken, babasının da desteğiyle şansını denemeye karar verdi. Bin adet otomobil kornası ithal ederek, ticarete ilk adımını attı. Yıl 2009’du ve daha 18 yaşındaydı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden mezun olan Fatih Erdinç’in başarı hikâyesi böyle başladı.

Üniversitede hazırlıktayken, tekrar sınava girerek ideali olan hukuk bölümünü bu kez kazandı. Derken Çin’deki, bir fuara katıldı ve nihai kararını verdi.  Ticaret ağır basmıştı, bölümünü değiştirmedi; uluslararası ticaret okumaya devam etti. Bölümünü o kadar çok sevdi ki, okulunu bölüm üçüncüsü olarak bitirdi.

Fatih Erdinç şimdi 24 yaşında. Hala öğrenci ama bir farkla; bu kez uluslararası işletmecilik yüksek lisansı yapıyor. Ticarette de başarı üstüne başarı kazanıyor.

Altı ülkeye ihracat

Çin, Tayvan gibi ülkelerden ithalat yapıyor.  480 perakendeciyle çalışıyor. 30 bayisi var. İhracat yaptığı ülkeler arasında İngiltere, İsrail, Almanya ve hatta Avustralya bile var. Libya’ya medikal ürünler gönderiyor. Almanya’ya otomotiv aksesuarı satıyor,  Çin’e mermer! İhracat ürünlerini seçerken, üretici olarak özellikle ihracat yapamayan firmaları seçiyor. Böylece onları da desteklemiş oluyor, dolaylı da olsa o firmaları da ihracat yapar hale getiriyor.

Bu arada büyük bir perakende zincirinin spot mallar ithalatını da yapıyor.

Bunlar şirketiyle birlikte yaptıkları.

Kişiye özel çözümler

Bir de şirketten bağımsız yaptığı işler var. En önemlisi “kişiye özel ihracat-ithalat.”  Mesela İtalya’da bir şirketin özel niteliklerde kabloya mı ihtiyacı var; üreteni buluyor ve ihracatı gerçekleştiriyor. Ya da Almanya’da bir kişiye atom panel ihraç edebiliyor. Fabrikalar için makineler ihraç etmek de kişiye özel çözümleri arasında. Ya da yeni nesil tasarruflu ampuller.

Fatih Erdinç, İstanbul Ticaret Odası tarafından yürütülen İhracata İlk Adım Projesi’nde de yer alıyor.