Genç Girişimcilerin İlk Hedefi, 250 Üyeli En Aktif Kulüp Olmak

Haber Tarihi: 19.06.2014
Üniversitemizde faaliyet gösteren 60’a yakın öğrenci kulübü içerisinde bazıları var ki, hem düzenledikleri etkinlikler hem de aldıkları ödüllerle ön plana çıkıyor. Bu hafta, örnek çalışmalarıyla diğer kulüplere örnek olabilecek Girişimcilik Kulübü’ne misafir oluyoruz. Kulübün Başkanı Taha Toprak ile Başkan Yardımcısı Merve Bürge, Genel Sekreteri Gözde Teksin ve yönetim kurulu üyeleri Ali Osman Özel, Merve Çakar ile Ahmet Alper sorularımızı cevaplandırdı.

Kulübünüz ne zaman kuruldu?  Kuruluş fikri nasıl doğdu?

Kulübümüz geçmiş yıllarda kurulmasına rağmen çok aktif değildi. Kadro değişikliği ile çalışmalarımıza son 15 aydır hız verdik. O günden belirlediğimiz hedefler bu kadar büyük değildi ama aldığımız ödüller bizleri daha iyisi için motive etti.

Üye profilinizden söz eder misiniz?

Kulübümüz bölüm kulübü değil genel bir kulüptür. Her fakülte öğrencisine hitap ediyoruz. Başta Ticari Bilimler Fakültesi olmak üzere İletişim Fakültesi diğer fakültelerden üyelerimiz bulunuyor. 170’e yakın üyeye ulaştık. Bunlardan 80 tanesi aktif üyemizdir. Hedefimiz ise kısa dönemde üye sayısını 250’e çıkarmak.

Bir dönemin sonuna daha geldik, bugüne kadar hangi etkinliklerinizle öne çıktınız?

Her yıl “Girişimcilik Zirvesi” düzenliyoruz. Geçen seneki etkinliğimize alanında önde gelen 8 isim katıldı. Bu yıl da 6 değerli ismi misafir ettik. Konuklarımız ağırlıklı olarak iş, eğitim ve yazar dünyasından oluyor.

Geçen yıl TOBB ve Genç Girişimciler Kurulu ile işbirliği protokolü imzaladık. Bu protokol, kulübümüzün daha geniş kitlelere ulaşmasında yararı oldu. Bunların dışında kurumsal yönetim eğitimleri, dış ticaret eğitimleri planlayıp gerçekleştirdik. Ayrıca girişimcilik ve başarı zirvesi düzenledik.Sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiniz mi? 

Üniversitemizin Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın İbrahim Çağlar, geçtiğimiz günlerde kulüp temsilcileriyle yemekli bir toplantı gerçekleştirdi. Bizler, SOMA’da yaşanan felakette kaybettiğimiz madencilerimizin ailelerine destek olmak için bir kampanya başlatmamız gerektiğini dile getirdik. Sayın Çağlar da, Soma’dan üniversitemizi tercih edecek olan aday öğrencilere ücretsiz burs ve barınma imkânı sunulacağını dile getirdi. Ayrıca Soma Elmadere köyünü kardeş köy olarak seçtik. Zaman zaman bu köyün ziyaret edilmesi, kötü anıların silinmesine destek olunmasına karar verdik.


Diğer kulüplerle ortak çalışma fırsatı oluşturdunuz mu?

Şuana kadar herhangi bir ortak çalışmamız olmadı diğer kulüplerle; Olursa da memnun oluruz.

Ödüllendirildiğiniz projeniz oldu mu?

Geçen seneden itibaren yapmış olduğumuz bütün faaliyetlere istinaden,  MÜSİAD tarafından düzenlenen Türkiye Genç Ekonomi Başarı Ödülleri organizasyonunda, İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Kulübü olarak yılın üniversite kulübü ödülüne layık görüldük. Ödülümüzü İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanımız İbrahim Çağlar ile MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’ın elinden almak bizleri üniversitemiz adına gururlandırdı.  beyden aldık. İnşallah bundan sonra da ödüllerimizin devamı gelecek.

Sosyal medyayı aktif kullanıyor musunuz?

Sosyal medyanın her alanını aktif olarak kullanmaktayız. Youtube kanalımızda bulunmaktadır. Burada Girişimcilik TV üzerinden konferanslarımızı yayınlıyoruz. Okul dışındaki diğer üniversite girişimcilik kulüpleriyle tanışma fırsatımız oldu sosyal medya sayesinde. Onlarla ortak projeler için görüşmeler yaptık. Konferanslar için kayıt sosyal medya üzerinden alıyoruz.

Kulübünüzün İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne ya da öğrencilerine ne gibi şeyler kattığını düşünüyorsunuz?

Sayın Rektörümüz Nazım Ekren’le görüşmemiz oldu. Rektör Bey, üniversitemizde girişimcilik alanındaki faaliyetleri daha nitelikli olacak şekilde artırmak  istediklerini dile getirdi. Biz de kulüp yönetimi ve üyeleriyle gelişen ve büyüyen Türkiye’de girişimciliğe öğrencileri teşvik etmek, ekonomiye değer katacak gençleri iş hayatına hazırlamak adına yapılacak tüm çalışmalarda yer almak istediğimizi bildirdik. Rektörümüz bu ve benzeri yaklaşımlardan oldukça memnun görünüyor.


Üniversitenizden kulübünüz için neler bekliyorsunuz?

Biz, insanların vizyonunu genişleten projelere imza atmak için çaba gösteriyoruz. Üniversite yönetiminden beklentimiz ise projelerimizde bizlere destek vermeleri. Böylece daha büyük ve faydalı projeler ortaya çıkarabiliriz. Hayal ettiklerimizi onların destekleriyle gerçekleştirmek istiyoruz.

Dünya genelindeki girişimcilik kültürü ile ülkemizdekini kıyasladığınızda karşınıza nasıl bir tablo çıkıyor?

Türkiye’deki genç girişimcilerin Avrupa’ya göre daha aktif olduklarını düşünüyoruz. Türk gençlerinde Türklüğün vermiş olduğu bir ticaret ruhu var.  Eskiden gençlerin girişimcilik fikirlerinde veya hayallerinde fazla destek bulamadıklarını düşünüyorduk ama artık sivil toplum kuruluşlarının açtıkları fonlarla gençler daha çok teşvik ediliyor.

Genç girişimcilerimize hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

“Ben (Yönetim Kurulu Üyesi Ali Osman Özel), kendi şirketimi daha mezun olmadan kurdum. Benim de genç girişimcilere tavsiyem mezun olduktan sonra iş aramaya başlamak yerine mezun olmadan iş aramaya, hayal ettikleri işi araştırmaya başlamalılar. Hatta cesur olup hayal ettikleri işi iyice araştırıp, Türkiye’de ve dünyadaki örneklerine bakıp gerçekleştirmeliler. Ben hep bir işi yapmadan önce hayal ederim. Hayal etmeden hiçbir iş gerçek olmuyor. Bazı insanlar size hayalperest diyebilir ama her zaman en büyük başarıları gerçekleştiren insanlar hep en büyük hayalperestler olmuştur.  
Kulübünüzün ve sizlerin başarılarının devamını diliyoruz.