Rekor sayıda mezuniyet

Haber Tarihi: 18.07.2017
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2016-2017 öğretim yılı mezuniyet töreni İTO’ya ait Cemile Sultan Korusu’nun eşsiz Boğaz manzarasında yapıldı. Üniversite kurulduğu yıldan bu yana en fazla öğrenciyi bu dönemde mezun etti.  Geçen yıl 992 öğrenciyi mezun eden üniversitenin bu yılki mezun sayısı 1289 oldu.

İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi, 70 öğrenci ile başladığı eğitim-öğretim hayatına 16. yılında 8 bin öğrenci ile devam ediyor. Kapılarını yeni öğrencilere açmaya hazırlanan üniversite bu yıl da rekor sayıda öğrenci mezun etmenin gururunu yaşadı.  6 fakülte ve MYO’dan toplam 1289 öğrenci, İstanbul Ticaret Odası Cemile Sultan Korusu’nda düzenlenen mezuniyet töreninde cüppe giyip kep attı.

TRT’den Aynur Ayaz ve TGRT Ana Haber’den Mehmet Aydın’ın sunumunda gerçekleşen İstanbul Ticaret Üniversitesi 2016-2017 mezuniyet töreni 7 saat sürdü. Törene, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Hasan Erkesim, Mütevelli Heyet Üyeleri, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Baz, Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Prof. Dr. Özgür Çengel, Genel Sekreter Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ve üst yönetimin yanı sıra, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri, İTO Meclis Üyeleri ve öğrencilerin yakınları olmak üzere binlerce kişi katıldı.

Coşku içinde geçen tören boyunca öğrenciler eşsiz Boğaz manzarası önünde fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmediler.

Sayılarla mezuniyet

Hukuk Fakültesi: 261
İletişim Fakültesi: 111
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: 226
İşletme Fakültesi: 404
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi: 57
Mühendislik Fakültesi: 228
MYO: 2
TOPLAM: 1289

 
Derece yapan öğrencilere plaket

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden dereceyle mezun olan öğrenciler plaketle ödüllendirildi. Üniversiteyi, fakültelerini ve bölümlerini ilk sırada bitiren öğrenciler tek tek kürsüye davet edilerek ödülleri verildi. Üniversite birincisi İşletme Fakültesi’nden Emir Fetai, ikinci İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nden Ayşe Naciye Ünlü ve üçüncü İletişim Fakültesi’nden Hülya Yılmaz ödüllerini İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Hasan Erkesim’in elinden aldılar.

 
‘’Yeni girişimciler yetiştiriyoruz’’


İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, mezuniyet törenindeki konuşmasında üniversitenin ‘’girişimci öğrenci yetiştirme kapasitesine’’ vurgu yaptı. Rektör. Prof. Dr. Ekren mezun öğrencilerden üniversite ile bağlarını sürdürmelerini istedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi 2016-2017 öğretim yılı mezuniyet töreninin açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, artık iş hayatına atılacak mezunlara önemli mesajlar verdi. ‘’Değerli mezunlar’’ diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ekren, ’’ Yıllar önce kayıt yaptırdığınız, heyecanla öğretime başladığınız bölümlerinizden ve programlarınızdan gösterdiğiniz başarılı performansınızla mezun oldunuz. Spor, sanat ve kültürel etkinliklerle bireysel kapasitelerinizi de geliştirdiniz. Yeni tercihlere ve önceliklere karar vereceğiniz aşamaya geldiniz. Bu dönemi birlikte tamamladığınız ailelerinizi tebrik ediyor, akademisyenlerimizi kutluyorum’’ dedi.

Girişimciliğe vurgu

‘’Derslerde, uygulama çalışmalarında ve stajlarda, verilerin ve bilgilerin nasıl derleneceğini ve değerlendirileceğini öğrendiniz. Edindiğiniz bu bilgi ve beceri ile kaliteli farklılık üreterek, yetkinliğinizi gösterecek, hedeflerinize ulaşacaksınız’’ sözleriyle İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin eğitim kalitesini ortaya koyan Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, üniversitenin ‘’girişimci yetiştirme’’ potansiyelini de şu sözlerle dile getirdi:

‘’İstanbul Ticaret Üniversite’sinin farkı, girişimci öğrenci yetiştirme, öğrencilerine girişimcilik için gerekli bilgi ve beceri kazandırma kapasitesidir. Bunu, sizlere sunduğumuz girişimci koçluğu, staj imkanları, ortağı olduğumuz İstanbul Teknopark’taki firmalarla iş başı eğitimleri, iş dünyası temsilcilerinin verdiği dersler ve konferanslar, iş dünyası temsilcilerinden dersler alma, iş dünyası etkinliklerine katılma, aktif görev alma gibi iş ve işlemlerle gerçekleştirdik. Bu sürecin her aşamasını kurucu irademiz de olan İstanbul Ticaret Odası’nın katkı ve destekleriyle planladık ve uyguladık.’’

‘’Bağlarınızı koparmayın’’

Öğrencilerden bölümleri ve hocalarıyla bağlarını korumaya devam etmelerini isteyen Prof. Dr. Ekren, ‘’Mezunlar Derneği’ne üyeliğinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Düzenlenecek mezunlar toplantılarına ve etkinliklerine ajandanızda yer verin. Bu toplantılarda bilgi birikim ve tecrübelerinizi paylaşmak, öğrencilerimize farklı bir perspektif sağlayacaktır. Kariyer merkezini hem hizmetlerinden faydalanmak hem de katkıda bulunmak amacıyla ziyaret edin. Kariyer merkezinin sunduğu imkan ve kaynakları etkin ve verimli şekilde değerlendirmek, sizlere mukayeseli avantaj sağlayacaktır’’ diye konuştu.

‘’Bilgilerinizi güncelleyin’’

Konuşmasını ‘’Mezuniyet sonrası dönem için hedefinizi belirlemeniz büyük önem taşıyor’’ cümlesiyle devam eden İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekren, konuşmasını öğrencilere tavsiyelerle tamamladı:

‘’Hedeflerinize uygun olarak sadece bilimsel ve entellektüel kapasitenizi değil, duygusal zekanızı ve yetkinliğinizi de sürekli güncellemelisiniz. Bunu kendinize, ailenize, topluma ve ülkenize karşı sorumluluğunuz olarak düşünmelisiniz. Sabırla ve özenle oluşturacağınız itibarınızın ve karakterinizin, hayatınızın her aşamasında ihtiyaç duyacağınız en önemli aktifiniz olacağını unutmamalısınız. Arzu ettiğiniz, planladığınız kariyeri gerçekleştirmenizi temenni ediyor, sağlık, başarı ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.’’


 ‘’Hayalperest olun ve icat çıkarın’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili, İTO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Hasan Erkesim, mezuniyet töreninde öğrencilere hayal etmelerini ve geçmişte söylenenin aksine ‘’icat çıkarmalarını’’ tavsiye etti. Erkesim İTO bünyesinde yeni kurulan Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı’nın öğrencilerin projelerini beklediğine de dikkat çekti.   
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin rekor sayıda öğrencinin kep attığı mezuniyet töreninin açılışında konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili, İTO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Hasan Erkesim önemli mesajlar verdi. Erkesim konuşmasına, ‘’Bugün bu kürsüden baktığımda ışıl ışıl gözler görüyorum. Heyecanı ve enerjisiyle bu ülkenin geleceğini aydınlatacak pırıl pırıl gençler görüyorum. Ve sizlere seslenmenin onurunu ve mutluluğunu yaşıyorum’’ sözleriyle başladı.

‘’Hayal kurun’’

Öğrencilere, ‘’Bugün, en büyük holdinglerin CEO'ları aramızda oturuyor. Türkiye'nin en önemli kurumlarının başkanları bizimle birlikte. Birbirinden güzide siyasetçiler, bürokratlar ve elbette ki en başarılı girişimciler burada toplanmış. Eğer "Biz neden göremiyoruz?" diye sorarsanız "hemen dönüp yanınızdaki arkadaşınıza bir bakın" derim.  Bu saydıklarım sizlerden başkası değil gençler’’ diye seslenen Hasan Erkesim, sözlerine , ‘’Yeter ki bu yolda azimle, cesaretle ama en önemlisi hayallerinizle birlikte yürümeyi bilin. Kendiniz için, bu ülke için büyük ve iddialı hayaller kurmaktan çekinmeyin. Çünkü hayalleriniz amaca, amaçlarınız başarıya dönüşür. Bugün düşlediğiniz şeyler yarın bir bakıvermişsiniz sizin hayatınız olmuş’’ diye konuştu.

‘’İcat çıkarın’’

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Erkesim, gençlerden icat çıkarmalarını da istedi:

‘’Geçmişte bizlere söylenilenin aksine, diyoruz ki, hayalperest olun ve icat çıkartın! Unutmayın ki, Fatih'in fethi, İstanbul'u hayal etmesiyle başladı. Atatürk, cumhuriyeti, önce kendi hayallerinde yeşertti. Hepimizin elindeki cep telefonu başlangıçta sadece bir hayaldi. Bugün başarılı olarak nitelendirdiğimiz kişiler, hayal edebilen ve o hayalin peşinden gidebilecek cesareti gösterenlerdir. İşte bu hayallerin peşinden koşarken en önemli destekçilerinizden biri üniversiteniz. Siz İstanbul Ticaret Üniversitesi ailesinin bir parçasısınız. Unutmayın ki İstanbul Ticaret Üniversitesi demek, İstanbul iş dünyasının desteği, İstanbul Ticaret Odası'nın 135 yıllık mirası ve 400 bin firmanın gücü demek. Bu güç hep sizinle’’ dedi.

‘’İTO sizin kampüsünüz’’

Erkesim, İstanbul Ticaret Odası binasının da üniversitenin bir kampüsü olduğunu belirterek öğrencilere çağrıda bulundu:

‘’Ne zaman isterseniz gelin, bizlerle irtibatı asla kesmeyin. Eminönü’ndeki eski üniversite binamızda Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı'nı hayata geçirdik. Sizler gibi gençler icat çıkarabilsin, fikirlerini ticari değere dönüştürebilsin istedik. Fikri olan buraya gidiyor, biz de bu fikri orada olgunlaştırıp kuluçka merkezinde büyüttükten sonra hayata geçirmek üzere İTO üyelerine sunuyoruz. Şu anda merkezimizde 500’e yakın iş fikri başvurusu oldu. İçinizde girişimci olmak isteyenleri mutlaka merkezimize davet ediyorum.‘’

15 Temmuz vurgusu

Hain darbe girişiminin yıldönümü olan 15 Temmuz’a da vurgu yapan Erkesim, konuşmasına şu cümlelerle noktaladı:

‘’Ülkemizin bir daha böyle günler görmemesini diliyorum. Ancak bir musibet, bin nasihatten yeğdir. Şahit olduğumuz, yaşadığımız bu süreç hepimiz için ama özellikle de siz gençler için altın değerinde bir tecrübe. Aklını kiraya verenlerin,  vatanını, milletini, kendi çıkarlarının gerisine düşürenlerin, kula kulluk edenlerin hazin sonuna şahit olurken, diğer yanda birlik ve beraberliğimizle, yüreğimizdeki istiklal aşkıyla nelere mahir olduğumuzu tekrar hatırladık. İşte Türkiye böylesi güçlü, böylesi güzel bir ülke. Tabii yaşadığımız coğrafya, sert ve zorlu bir coğrafya. Bu ve benzeri süreçlere karşı, her daim dikkatli olmak zorundayız. 15 Temmuz gecesi yaşananları ve bu coğrafyada yapılan haksızlıkları asla unutmayın. Bu üniversitenin çatısı altında öncelikle bu ülkenin dirliği ve birliği için var olduğumuzu bilin. Sizler tarih boyu onuru için mücadele etmiş bir ülkenin evlatlarısınız. Bu onuru dünyanın her yerine başarılarla taşıyacaksınız. Ülkemizi her şeyin üzerinde tutmak önce kendinize, sonra ailenize borcunuzdur. Bu bilinçle yürüyeceksiniz. Kurduğunuz hayallere ve ülkemizin geleceğine sımsıkı sarılın. Ülkeniz, aileniz, üniversiteniz ve siz bir bütünsünüz. Biz sizlere güveniyoruz. Size inanıyoruz.


Oneistanbul ödülleri verildi

Mezuniyet töreninden İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri için özel olarak düzenlenen Oneistanbul Instagram fotoğraf yarışmasının ödülleri de verildi. 17 Haziran 2017 tarihinde "2016-2017 öğretim döneminde çektiğin en güzel İstanbul fotoğrafını paylaş" sloganıyla açılan yarışma 10 Temmuz’da sona erdi. Oneistanbul Instagram yarışması için 864 adet fotoğraf paylaşımı yapıldı. Jüri değerlendirmesi sonucunda birinci olan Alaeddin Berksoy’a THY Amerika-Uzak Doğu vb (uzak uçuş) uçak bileti, Vestel Venüs V3 cep telefonu-Casio G Shock kol saati, ikinci olan Dolunay Öterkuş’a THY Avrupa (kısa uçuş) uçak bileti, Vestel Venüs V3 cep telefonu, üçüncü olan Yağız Türkoğlu’na ise THY yurtiçi uçak bileti, Vestel Venüs V3 cep telefonu hediye edildi.  Muhammed Hanifi Arslan, Aykan Utku Gülistan ve Ekrem Çeçen jüri özel ödülüne layık görüldüler ve Formula 1 pistinde sürüş deneyimi kazandılar. Öğrencilere ödüllerini İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili, İTO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Hasan Erkesim verdi.