İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Gambiya’yla işbirliği

Haber Tarihi: 18.07.2017
İstanbul Ticaret Üniversitesi, Afrika kıtasının Batısında yer alan Gambiya Cumhuriyeti ile iyi niyet anlaşması imzaladı. İstanbul Ticaret Odası’nda yapılan imza törenine İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili, İTO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Hasan Erkesim, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Ousainou Darboe ve Gambiyalı yetkililer katıldı. Anlaşmayı İstanbul Ticaret Üniversitesi adına Mütevelli Heyet Başkanvekili Hasan Erkesim, Gambiya adına da Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Ousainou Darboe imzaladı.

İmza töreni öncesi yapılan geniş katılımlı toplantıda iki ülke arasındaki, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için izlenecek adımlar konuşuldu. Konu iki ülke arasındaki akademik işibirliğine gelince konuşan Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Ousainou Darboe, Gambiya Üniversitesi’nin kampüs inşaatının devam ettiğini, üniversitenin halen farklı binalarda faaliyet gösterdiğini belirterek, akademik ve idari anlamda işbirliğine açık olduklarını söyledi. Darboe, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik birikiminden faydalanmak, Gambiyalı akademisyenlerin yetiştirilmesi için iki üniversite arasında köprü kurulmasını istediklerini belirtti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren de konuşmasında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin kurucu irade İTO’nun da desteğiyle hızla global bir üniversite konumuna yükselmekte olduğunu, Gambiya’ya yapılacak ziyaretle bu ülkedeki akademik faaliyetlere yönelik işbirliği imkanlarının daha da çeşitlendirilebileceğini vurguladı. Prof. Dr. Ekren, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde okuyan Gambiyalı öğrencilerin, diğer yabancı öğrencilerden farklılaştığını, daha başarılı olduklarını da belirtti. Prof. Dr. Ekren, işbirliğinin Gambiyalı öğrencilerin başarısını daha pekiştireceğini söyledi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Gambiyalı öğrencileri adına konuşan İşletme Fakültesi’nden Huja Khan ise, üniversitenin kendilerine her türlü imkanı sağladığını, çak kaliteli bir eğitim aldıklarını vurgulayarak, her türlü sorunlarına hızlıca çözüm üreten üniversitenin Uluslararası Ofis Koordinatörlüğü’ne ve üniversite yönetimine teşekkür etti.