Spora yapılan yatırımın ödülü: Dördü altın, 13 madalya

Haber Tarihi: 17.05.2017
TİCARET’e büyük gurur

İstanbul Ticaret Üniversitesi, farklı kentlerde düzenlenen Türkiye KOÇ FEST Üniversite Oyunlarına damgasını vurdu. Sarı-siyahlı sporcular, 5 farklı branşta kürsüye çıkmayı başardı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, sporda başarılı geçen bir sezonu Türkiye çapında elde edilen madalyalarla taçlandırdı. Denizli, Konya ve Adana’da yapılan Türkiye KOÇ FEST Üniversite Oyunlarında, İstanbul Ticaret Üniversitesi sporcuları 5 farklı branşta ödül kürsüsünün basamaklarında yer aldı.

Karatede dört altın

Konya’da yapılan müsabakalarda Levent Aydemir antrenörlüğünde, Fatih Sadullah Selman, Yavuz Selim Oruç ve Enes Topal’dan oluşan kata takımı Türkiye Şampiyonu olarak altın madalya elde etti. Erkekler Ferdi Kata kategorisinde Fatih Sadullah Selman ve Şükrü Onur Demir Türkiye İkincisi oldular.

Yine Levent Aydemir’in çalıştırdığı ve Selvanur Akkurt, Zeynep Beyza Coşkun, Beyza Güney ile Cemile Kurt’tan oluşan kadın karate takımı da Kumite kategorisinde şampiyonluk kürsüne çıktı. Ferdi müsabakalarda ise 68 kilogramda Zeynep Beyza Coşkun altın madalyayı boynuna takarken, 50 kilogramda Selvanur Akkurt Türkiye Üçüncüsü olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi karatede ayrıca genel klasman şampiyonluğunu da elde etti.

Basketbolda iki gümüş

İstanbul Ticaret Üniversitesi kadın basketbol takımı da iki farklı kulvarda Türkiye ikinciliğine ulaştı. Antrenör Barış Aydın yönetiminde Ezgi Duyfem Kırılmaz, Beril Arık, Beril Albayrak, Ece Koşar, Eda Tuncer, Sima Özkasap, Ezgi Ekenoğlu, İrem Sözen, Nur Nihan Dabakoğlu, Merve Arı ve Gülşah Duman’dan oluşan takım; İzmir’de yapılan ÜNİLİG Türkiye Basketbol Şampiyonası finallerinde Türkiye ikinciliğini elde ettikten sonra, Denizli’deki Türkiye KOÇ FEST Üniversite oyunlarında da Türkiye ikinciliği kürsüsüne çıkmayı başardı.

Yüzmede iki madalya

Denizli’deki Türkiye KOÇ FEST Üniversite Oyunlarında yüzme dalında İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni temsil eden Tunay Gökçe Mutlu iki madalya kazanmayı başardı. Mutlu kadınlar 100 metre karışıkta Türkiye İkincisi, 100 metre kelebekte de Türkiye Üçüncüsü oldu.

Atletizm ve okçulukta bronz

İstanbul Ticaret Üniversitesi, atletizmde Rabia Oya Tamtekin ile kadınlar üç adım atlamada, okçulukta da Safiye Yağmur Yüzgeçgölü ile kadınlar makaralı yay kategorisinde bronz madalyalara ulaştı. Safiye Yağmur Yüzgeçgölü, Denizli’ye gitmeden önce katıldığı İstanbul Üniversiteler Okçuluk Şampiyonasında yine makaralı yay kategorinde İstanbul birinciliği kürsüsüne çıkmıştı.

Üç dalda derece

İstanbul Ticaret Üniversitesi sporcularından Mesut Aksoy güreşte Türkiye beşincisi, Emre Tepe judoda Türkiye beşincisi, Yusuf Menteş ise bilek güreşinde Türkiye dördüncüsü olmayı başardı.

‘’Gurur duyduk’’

Türkiye KOÇ FEST Üniversite Oyunlarında madalya alan sporcular İstanbul Ticaret Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ile Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren tarafından ayrı ayrı kabul edildiler. SKS Daire Başkanı Cengiz Genç, Spor Müdürü Aslı Uçar Yıldız ve antrenörleri ile birlikte önce Genel Sekreter Prof. Dr. Murat Kasımoğlu’nu ziyaret eden başarılı sporcular, daha sonra Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren ile görüştüler. Rektör Prof. Dr. Ekren, kendisinin spor ekonomisi alanında akademik çalışmalar yaptığına dikkat çekerek, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin spora verdiği öneme dikkat çekti. ‘’Sizlerle gurur duyuyoruz’’ diyen Prof. Dr. Ekren, spora üniversite yönetimi olarak verilen desteği daha da artıracaklarını vurguladı ve tüm sporcuları başarılarından dolayı tek tek kutladı.